Microsoft SQL Server 2014

Microsoft SQL Server Enterprise محصولی از شرکت معروف مایکروسافت می‌باشد که برای مدیریت بانک های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرد. در این نرم‌افزار ابزارهای بسیار مختلفی به منظور ایجاد و مدیریت پایگاه داده‌ها و بانک‌های اطلاعاتی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آنها یک بانک عظیم اطلاعاتی ایجاد کنید و بر روی اطلاعات موجود در آن مدیریت نمایید. علاوه بر این یکی از ویژگی‌های مهم این برنامه امنیت بسیار بالای آن می‌باشد که سبب شده تا کاربران با خیال راحت از آن برای محافظت از اطلاعات خود استفاده نمایند.

این نرم افزار به گونه‌ای طراحی شده که همه بتوانند از آن استفاده کنند به عنوان مثال برخی از کشورها برای مدیریت بانک های اطلاعاتی محرمانه خود از این نرم افزار بهره میگیرند و همچنین یک کاربر عادی به آسانی می‌تواند از این برنامه برای مدیریت اطلاعات خود در ویندوز و یا وب سایت شخصی خود استفاده کند. تا به حال مایکروسافت نسخه‌های مختلفی از این نرم افزار را منتشر نموده که نسخه ۲۰۱۴ جدیدترین نسخه آن می باشد و در مقایسه با نسخه های قدیمی، امکانات جدیدی به آن اضافه شده و ویژگی های قدیمی برنامه نیز ارتقا یافته است. برخی از ویژگی های این نرم افزار شامل امکان جدید Master Data Services برای مدیریت متمرکز SQL Server های مختلف، بهبود عملکرد هسته Database نرم افزار، امکان جدید Backup Compression به منظور کاهش حجم نسخه پشتیبان اطلاعات، پردازش تا ۶۴ پروسه به صورت همزمان، امکان جدید Configuration Servers برای مدیریت چندین سرور، پشتیبانی از فایل‌های با فرمت XML، بهبود عملکرد قسمت های Analysis Services, Integration Services, Replication, Reporting Services, Service broker و … می‌باشد.
نسخه‌های مختلف SQL Server 2014 عبارتند از
۱٫  SQL Server 2014 Enterprise Edition
این نسخه از SQL Server 2014 کامل‌ترین نسخه SQL Server 2014 بوده که شامل تمامی قابلیت‌های SQL Server 2014 می‌باشد.
۲٫  SQL Server 2014 Enterprise Core Edition
قابلیت‌های نسخه Core Edition همانند نسخه Enterprise Edition عادی بوده اما یک تفاوتی اساسی با آن دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید فایل صوتی مربوط به این پادکست را دانلود و آن را گوش کنید.
۳٫  SQL Server 2014 Developer Edition  
این نسخه از SQL Server 2014 همانند نسخه Enterprise Edition حاوی تمامی قابلیت‌های SQL Server 2014 می‌باشد. تفاوت اصلی این با Enterprise Edition در بحث License و قیمت می‌باشد.
۴٫  SQL Server 2014 Business Intelligence
این نسخه از SQL Server به جهت استفاده در پروژه‌های BI می‌باشد و شامل امکانات مربوط به حوزه BI و برخی از قابلیت‌های Enterprise Edition از آن حذف شده است.
۵٫  SQL Server 2014 Standard Edition
این نسخه از SQL Server دارای قابلیت‌های محدودی نسبت به سایر نسخه‌ها می‌باشد.
۶٫  SQL Server 2014 Web Edition
۷٫  این نسخه از SQL Server دارای قابلیت‌های محدودی نسبت به سایر نسخه‌ها می‌باشد. در پادکست صوتی برخی از ویژگی‌ها و محدودیت‌های این نسخه بررسی شده است.
۸٫  SQL Server 2014 Express Edition
این نسخه از SQL Server نسخه مجانی SQL Server 2014 بوده و قابلیت‌های محدودتری نسبت به سایر نسخه‌ها دارد. لازم می‌دانم اشاره کنم این نسخه از SQL Server 2014 دارای Edition های زیر می‌باشد.۱-  SQL Express : این نسخه از SQL Server حاوی Database Engine و برخی از سرویس‌های مورد نیاز SQL Server است.
۲-  Express with Tools : این نسخه SQL Server به همراه Management Studio و برخی از ابزارهای کلاینتی نصب می‌گردد.
۳-  Express with Advanced Services : این نسخه از SQL Server حاوی سرویس‌های پیشرفته نظیر FullText و… می‌باشد. 

 

ورژن ۲۰۱۴