Ethereum چیست و چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد

روز به روز بر محبوبیت ارزهای رمزپایه افزوده می‌شود، که بزرگ‌ترین بازیگر در این بازار بیت‌ کوین (Bitcoin) است؛ اما رقیب دیگری به نام اتریوم (Ethereum) هم به تازگی وارد عرصه شده است. این دو ارز شباهت‌هایی هم با هم دارند؛ از جمله اینکه ارزش هر دو ارز رمزگذاری شده در هفته‌های اخیر رکورد زده است، اما در بعضی از فاکتورهای اساسی این دو پول دیجیتال با هم کاملا متفاوت هستند.

بیت کوین چیست؟
بیت‌کوین نوعی پول دیجیتال غیر متمرکز است، که مانند ارزهای سنتی می‌توان از آن برای خرید استفاده کرد. تنها تفاوت Bitcoin با ارزهای سنتی در این است که بیت کوین به صورت مجازی است و جسم کاغذی یا سکه‌ای ندارد که بخواهید آن را در جیب خود بگذارید.
Bitcoin با هیچ دولت و بانک مرکزی همکاری ندارد و به جای آن بر اساس بلاک چین (Blockchain، شبکه‌ای که تراکنش‌ها در آنجا انجام می‌شود) مدیریت می‌شود. داد و ستد بیت کوین بسیار سریع‌تر، آسان‌تر و قابل اطمینان‌تر از ارزهای محلی و سنتی انجام می‌شود و شما می‌توانید از طریق پلتفرم‌هایی مانند Coinbase یا LocalBitcoins به خرید و فروش بیت کوین بپردازید.
بیت کوین

بیت کوین چقدر مطمئن است؟
هر Bitcoin دارای یک آی دی ۱۰ الی ۱۶ رقمی است؛ همین امر باعث می‌شود دزدیدن بیت کوین بسیار دشوارتر از دزدیدن اطلاعات کارت اعتباری باشد. تنها نکته قابل تذکر این است که اگر شما به فعالیت‌های مجرمانه بر روی کارت اعتباری‌ خود پی ببرید وجه آن‌ها برگشت‌پذیر است اما در Bitcoin این گونه نیست.

آیا منبع بیت کوین نامحدود است؟
جالب است بدانید تنها ۲۱ میلیون Bitcoin در جهان وجود دارد که هنوز همه‌ آن‌ها منتشر نشده و در جریان قرار نگرفته است. گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۴ قرار است ۹۵ ٪ بیت کوین‌ها وارد چرخه بازار شوند. با این روشی که بیت کوین در پیش گرفته، از به وجود آمدن تورم در Bitcoin جلوگیری می‌شود.

هر بیت کوین چقدر ارزش دارد؟
ارزش Bitcoin ثابت نیست و از سال ۲۰۱۳ تا کنون(به جز سال ۲۰۱۵) همواره رشد داشته است. امسال قیمت بیت کوین رکورد هم زده و تا ۲۷۰۰ و ۲۸۰۰ دلار رسیده است. کارشناسان بر این باور هستند که تقاضایی که در بازارهای آسیایی برای بیت کوین به وجود آمده باعث رشد قیمت آن شده است.
اتروم

اتریوم چیست؟
Ethereum که توسط ویتالیک باترین ایجاد شده در حال حاضر بعد از Bitcoin، بزرگ‌ترین ارز رمزپایه در جهان است. به واحد پول آن، اتر (Ether) گفته می‌شود و مانند بیت کوین بر اساس بلاک چین سازماندهی شده است. همچنین این ارز هم غیرمتمرکز است و با دولت‌ها همکاری نمی‌کند.

اتریوم چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟
به زبان ساده Ethereum چیزی بیشتر از یک ارز دیجیتال است. طبق گفته نیویورک تایمز و وکس، Ethereum یک پلتفرم محاسبه مجازی است و نرم‌افزار آن قادر خواهد بود یک بازار آنلاین و تراکنش‌های قابل برنامه‌ریزی، که با نام قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) شناخته می‌شوند، را پشتیبانی کند.
در واقع Ethereum یک دنیای کامپیوتری یا همان پلتفرم محاسبه غیرمتمرکز مانند لینوکس و Mac OS است. در حالی که بیت کوین در واقع یک وسیله برای نقل و انتقال یا ذخیره ارزش به شمار می رود.
تفاوت بیت کوین و اتروم

آیا منابع اتریوم نامحدود است؟
مانند بیت‌کوین منابع Ethereum هم محدود است و طبق گفته وب‌سایت Ethereum میزان عرضه‌ آن در هر سال حداکثر ۱۸ میلیون اتر است.

اتریوم چقدر امن است؟
طبق گزارش نیویورک تایمز، Ethereum به دلیل نرم‌افزار پیچیده‌ای که دارد میزان امنیت آن هم بیشتر و نفوذ به آن دشوارتر است و امکان حمله به اتریوم نسبت به Bitcoin کمتر است.

اتریوم چقدر ارزش دارد؟
Ethereum در هفته‌های گذشته رکورد قیمتی خود را شکست و با ارزش ۲۲۷.۲۶ دلار معامله شد. که نشان از رشد بی سابقه و ۲۰۰۰ درصدی این پول دیجیتال در بازار بود. اما در جمعه گذشته ارزش اتریوم کمی افت کرد و در حدود ۱۹۱.۷۸ معامله شد.